suknie - Polskie tańce ludowe i narodowe

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Zadaj własne pytanie

Polskie tańce ludowe i narodowe...
Napisano 24-05-2005 16:24
, przez smootha
Proszę informacje o tańcach narodowych i ludowych. Jak najszybciej.
http://www.republika.pl/kasia1010/tance....
Napisano 20-01-2021 10:40:24
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
http://www.republika.pl/kasia1010/tance....
Napisano 24-05-2005 16:33
, przez efcia86
http://www.republika.pl/kasia1010/tance.htm
http://www.spbarwaldsr.iap.pl/konkurs/tance.html
Narodowe...
Napisano 24-05-2005 16:53
, przez go-si-a
Narodowe:
*Polonez- taniec szlachecki tańczony od XVII wieku na terenie Rzeczpospolitej. Rozpoczynał on wszystkie biesiady i spotkania. Tańczony w metrum 3/4, z charakterysztycznym ugięciem kolan przed pierwszą nutą taktu. Stroje: zależy w jakim regionie. Zawsze bogate, szlacheckie

*Kujawiak- taniec powstały na terenie Kujaw, później tańczony w całej Polsce. Metrum 3/4 rytm synkopowany, podobny do mazura. Stroje: charakterystyczne czerwone koszule u mężczyzn, niebieskie katany i spodnie. Mogła występować również czapka. U kobiet: Niebieskie spódnice i serdaki, fartuchy związywane z tyłu na supeł

*Mazur- również wywodzi się z Kujaw. Szybszy niż Kujawiak, wolniejszy niż oberek. Rytm punktowany. Podobny do szybszego oberka i wolniejszego Kujawiaka. Stroje- kujawskie (opisane przy Kujawiaku).

*Oberek- najszybszy z tańców polskich narodowych. Charakteryzuje go szybkie tempo oraz skoczny krok. Metrum 3/4. Towarzyszą mu przyśpiewki, okrzyki, przytupy i gwizdy.

*Krakowiak- pochodzi z okolic Krakowa, znany od XVIII wieku. Żywe tempo, synkopowany rytm. Stroje: Mężczyźni: Spodnie w cieniutkie paski, długie katany w ciemnych kolorach, pasy zdobione metalowymi wstawkami, czapki-rogatki z pawimi piórami. Kobiety: kwieciste spódnice, białe koronkowe fartuchy, serdaki z kolorowymi zdobieniami, wianki z kwiatów (najczęściej z wstążeczkami).


To tańce narodowe. Pisząc tańce ludowe miałaś na myśli takie tańczone w różnych regionach polski?
Tak chodzi mi o tańce z takich regionów ...
Napisano 24-05-2005 16:56
, przez smootha
Tak chodzi mi o tańce z takich regionów jak:
-Pomorze
-Wielkopolska
-Małopolska
-Góry
Z góry przepraszam za poprzednią wiadomo...
Napisano 24-05-2005 17:11
Z góry przepraszam za poprzednią wiadomość. Nie wiem czemu została wysłana przed zakończeniem pisania. Pewnie coś nacisnęłam :D
Przede wszystkim polecam stronkę:
http://free.art.pl/taniec/narod.html
oprócz tego:
http://www.republika.pl/kasia1010/tance.htm
http://www.cojestgrane.pl/kc,,,2003,1,0,0,katalog/poznan/audytoria/aula_uniwersytecka/tance_swiata
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/3889/
http://www.makow-podhalanski.um.pl/tkb41.htm
http://www.psmprzeworsk.republika.pl/pub_bds01_07.htm
http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=802

Wielkopolska:
Chodzony - polski taniec ludowy zwany też: polski, marszałek, chmielowy, wolny lub równy, poprzednik poloneza, tańczony kiedyś po oczepinach.

Góralskie:
Krzesany to polski taniec ludowy, część tańca góralskiego. Krzesany polega na uderzaniu piętą o piętę.

Małopolska:
Krakowiak to żywy, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych, w metrum 2/4 i charakterystycznym, synkopowanym rytmie. Nazwa tańca pochodzi z XVIII w. i odnosiła się do grupy tańców posiadających własne lokalne nazwy: mijany, dreptany, ścigany, skalmierzak i in. Pod koniec XVIII w charakterystyczne synkopowane rytmy krakowiaka pojawiły sę w muzyce symfonicznej, a na początku XIX w. taniec ten stał się popularny w muzyce scenicznej i instrumentalnej. Utwory muzyczne oparte na tańcu ludowym krakowiaku stworzyli:

* Fryderyk Chopin - Krakowiak op.14 na fortepian i orkiestrę (1828)
* Ignacy Paderewski - Krakowiak fantastyczny
* Karol Szymanowski - Krakowiak na fortepian
* Lubomir Różycki - w balecie Pan Twardowski (1921)
* Michaił Glinka - w operze Iwan Suzanin
na podstw http://pl.efactory.pl/Taniec_ludowy i http://pl.wikipedia.org/wiki/Krakowiak
http://free.art.pl/taniec/narod.html...
Napisano 24-05-2005 17:12
http://free.art.pl/taniec/narod.html
http://www.cojestgrane.pl/kc,,,2003,1,0,0,katalog/poznan/audytoria/aula_uniwersytecka/tance_swiata
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/3889/
Tańce regionalne...
Napisano 25-05-2005 18:20
, przez go-si-a
Tańce regionalne:

1)Pomorze- KASZUBY
Skoczne, melodyjne utwory, dużo przyśpiewek, charakterystyczna gwara (np. jo zamiast ja). Stroje: fartuchy, bluzki i koszule zdobione haftem kaszubskim (http://www.polwysep.pl/zdjecie.shtml?id=ciekawostki/photo-2-2). Najbardziej charakterystyczny taniec: koseder oraz taniec popisowy chłopców (na podobe walk pirackich) dżek. Ciekawym elementem regionu kaszubskiego są dwa instrumenty nie pojawiające sie w żadnym innym regionie- skrzypce kaszubskie i burczybas.
2)Wielkopolska
Przy żywych i wesołych tańcach ludowych polskich te z rejonu wielkopolskiego odróżniają się powagą i dostojnością. Mało okrzyków, przytupywań, pisków i gwizdów. Dumę tancerzy podkreślają długie sukmany, a tancerek wysokie koronkowe czepce i chusteczki.
3)MAŁOPOLSKA
A. Krakowiak (Opisałam w poprzednim poście)
B. Tańce Łowickie i Opoczyńskie
Tu najbardziej znane są przepiękne pasiaste stroje oraz haftowane bluzki. Tańce są bardzo żywiołowe, dynamiczne. Dominują obroty, wirowania oraz popisy solowe najlepszych par tanecznych.
4)GÓRY
A. Tańce Żywieckie- jeden z najbardziej widowiskowych tańców polskich. Ubiór to przede wszystkim kierpce i grube, wełniane skarpety oraz kapelusze i spodnie z pomopnami u chłopców. Najbardziej znane tańce: Szustany- żywy i skoczny, z charakterystycznymi wyrzutami nóg do przodu a także Hajduk- popisowy, głównie chłopców. Dominują przeskoki, ubijane, skoki przez paski czy kapelusze.
B. Tańce Górali Śląskich- stroje podobne do żywieckich, tyle że u dziewcząt charakterystyczne czerwone rajstopy. Tańce zarówno osobno dla dziewcząt (kołomajki, masztołki) jak i dla chłopców. Dużo śpiewów i okrzyków
C. Tańce Podhalańskie- bardzo podobne do tych śląskich i żywieckich- tyle że wymagają większego kunsztu tancerzy. Krzesane, marsze góralskie. W instrumentach dominują flety i klarnety, natomiast atrakcją tego regionu są ciupagi u mężczyzn.
D. Tańce Cieszyńskie- długie zdobione suknie oraz pasy u kobiet nadają powagę temu regionowi. O wiele mniej skoczne melodie i wolniejsze tempo. Przeważają chodzone i wolne mazurki.
E. Tańce Lachów Sądeckich- żywe i bardzo szybkie tańce. Tutaj przeważają obroty, półobroty wirowania. Przeważającym krokiem jest zwykła polka tańczona na różne sposoby (szurając nogami w szuroku, szybko wirując w "wściekłej polce") oraz walczyki (wolne i szybkie). Najbardziej znane tańce: "Szurok", "Krzyżok" oraz "Parada"


No to by było na tyle. Jeśli byś chciała inne informacje, proszę pisać :D
Mam pytanie...
Napisano 10-12-2005 11:47
Jakie są stroje do tańca OBEREK? :?:
jakie zadawać pytania kobietom...
Napisano 05-03-2006 11:47
, przez pp
jakie zadawać pytania kobietom
jakie zadawać pytania kobietom...
Napisano 25-09-2010 17:14
, przez lidziek11
chciałabym zauważyc ze w polonezie chrakterystyczny jest pierwszy dłuższy krok a pozostale 2 krótsze, z lekkim ugioeciem kolan - wersja z mocnym ugieciem to wersja studniowkowa ktora daleko ma do prawdziwego ludowego poloneza !
pytanie:
odpowiedź: